Skip to Content

Distinguished Alumni

Year Grad

Name

HomeSchool

Program

1969

Lydia Gilyard Thompson

Wooster

Adult Practical Nursing

1970

David Knapp

Waynedale

Marketing

1970

Tom Purdy

Orrville

Drafting

1971

Ed Gasser

Norwayne

Electronics

1971

Dusty Mosier

Smithville

Auto Body

1971

Karen Tenley Noe

Norwayne

Cooperative Office Education

1971

Steve Numbers

Norwayne

Horticulture

1972 James Acord Wooster Welding

1972

Christine Bennet Anderson

Chippewa

Horticulture

1972

John Berkey

Orrville

Machine Trades

1972

Mike Boldman

Smithville

Food Service

1972

Peg Johnson Boldman

Norwayne

Child Care

1972

Gary Bonewitz

Triway

Auto Body

1972

Henry Jeanneret

Orrville

Welding

1972

Donald “Monie” Holmes

Dalton

Drafting

1973

Stanley Carmony

Norwayne

Farm Management

1973

David Kiefer

Smithville

Welding

1973

Ross Lilley

Triway

Electronics

1973

Vickie Nussbaum

Orrville

Secretary/Steno

1973

Shelly Hughes Perry

Doylestown

Dental Assistant

1973

Char Stanford

Norwayne

High Skill Steno

1973

Larry Wilcox

Triway

Marketing

1973 Corine Carpenter Mann Smithville Cosmetology

1974

Lon Briggs

Smithville

Drafting

1974

Dennis Derflinger

Orrville

Diversified Cooperative Training

1974

Becky Wooster Foster

Chippewa

Drafting

1974

Greg Piatt

Rittman

Ag & Industrial Mechanics

1974

Keith Winkler

Norwayne

Ag &Industrial Mechanics

1975

Martha Boyens Bollinger

Wooster

Secretary/Steno

1975

Donna Reed Swartz

Northwestern

Secretary/Steno

1975

Randall Robart

Chippewa

Drafting

1975

Tom Poulson

Wooster

Horticulture

1976

Denee Widmer Crumley

Rittman

Marketing Education

1976

Connie Gasser Herman

Smithville

Cosmetology

1976

Dottie Alexander Sines

Wooster

High Skill Steno

1976 Bill Travis Hutchinson Orrville Auto Body

1977

Jon Caskey

Orrville

Machine Trades

1977

Judi Pittman Holmes

Norwayne

Secretary/Steno

1977

Vicky Wilson Puster

Norwayne

Accounting/Financial

1977

Cheryl Simpson Stoner

Chippewa

Secretary/Steno

1978

Cheryl Hottel Boreman

Northwestern

Horticulture

1978

Debra Widmer McDonald

Rittman

Child Care

1978

William Romick

Norwayne

Electronics

1978

Lydia Miller Stahl

Rittman

Marketing

1978

Rick Stair

Triway

Ag & Industrial Mechanics

1978 Brenda Jo Ziegler Smithville Cosmetology

1979

Amy Rickabaugh Cline

Triway 

Drafting

1979

Gary Gallion

Norwayne

Computer Occupations

1979

Tom Nadelin

Wooster

Industrial Building Maintenance

1980

Mike Buchholz

Wooster

Farm Management

1980

Anita Reed Hart

Northwestern

Cosmetology

1980

Randy Jacobs

Waynedale

AgriBusiness

1980

Malcolm W. Peterson

Northwestern  

Occupational Work Experience

1980

Dianna Fawcett Stair

Wooster

Office Machines

1981

Ann Zollinger Gerber

Norwayne

Finance Specialist

1981

Tammy Foltz Hunter

Northwestern

Secretary/Steno

1981

Julie Leathers

Orrville

Secretary/Steno

1981

Robin Steiner Miller

Norwayne

Secretary/Steno

1981

Linda Schaffter Mowrer

Norwayne

Secretary/Steno

1981

Joanne Patrick Trogdon

Smithville

Secretary/Steno

1981

Michael Decker

Chippewa

Finance Specialist

1982

Shannon Delaney

Wooster

Accounting

1982

Shelly Graham-Norris

Smithville

Medical/Dental Assisting

1982

Cheryl Blewitt Boyer

Northwestern

Data Processing

1983

Michael Boggs

Orrville

Welding

1983

Jon Bollinger

Wooster

Machine Trades

1983

Robin Wachtel

Northwestern

Practical Nursing

1983

Scott Plance

Dalton

Machine Trades

1984 Frank Danemiller Chippewa Truck Mechanics
1984 Diane Indermuhle Jarrett Norwayne Practical Nursing

1984

Lisa Purdum Cygan

Waynedale

Office Machines

1984

Mark Morrison

Northwestern

Welding

1985

Kevin Bing

Rittman

Horticulture

1985

Lynette Yoder Boggs

Orrville

Drafting

1986

Jody Wolfe Hostetler

Waynedale

Adult Practical Nursing

1986

Dean Markley

Orrville

Practical Nursing

1986

James Miller

Waynedale

Auto Body

1987

Ginny Starcher Lingle

Smithville

Secretary/Steno/COE

1987 Robyn Westfall McClintock Orrville Computer Occupations

1988

Cindy Kois Phillips

Norwayne

Cooperative Business Education

1988

Paul Marty

Norwayne

Precision Machining

1989

Stacey Bretz Klingerman

Orrville

Cosmetology

1989

Ginger Brown Preston

Northwestern

Practical Nursing

1989

David Rabatin

Waynedale

Auto Body Repair

1989

Julie Huff Wyatt

Rittman

Medical/Dental Assisting

1990

Markus Smith

Wooster

Cosmetology

1991

Melinda Raught Hartzler

Waynedale

Early Childhood Education & Care

1993

Tricia Mollica Walker

Chippewa

Cosmetology

1993

Tracy Hackworth Brown

Norwayne

Medical/Dental Assisting

1993

Amy Ramseyer 

Norwayne

Office Machines/CBE

1994

Jeff Kelly

Wooster

Welding & Metal Fabrication

1994

Kelly Carmony Miller

Norwayne

Computer Occupations/CBE

1995

Jim Boreman

Orrville

Precision Machining

1996

Jennifer Johnson Reeves

Waynedale

Cosmetology

1998

Natisha Florence

Orrville

Cosmetology

1999 Sarah Tope Ison Smithville Business Academy

2001

Jan Lemon

Waynedale

Adult Practical Nursing

2001 Linda Lee Schaffter Norwayne Adult Practical Nursing

2004

Kimberly Rupp

Norwayne

Exercise Science/Sports Medicine

2006 Cory Seiler Orrville Criminal Justice

2006

Daniel Steiner

Waynedale

Ag Mechanics/Power Technologies

2007

Benjamin Jackson

Chippewa

Ag Mechanics/Power Technologies

2007

Mary Jenkins

Norwayne

Medical Office Management